Εισαγωγή στο κόσμο της εξομοίωσης

Ότι αγαπάμε θέλουμε συνήθως να το μεταφέρουμε μαζί μας για να μας κάνει παρέα. Έτσι λοιπόν κάποιοι προγραμματιστές θέλανε να μεταφέρουνε τα αγαπημένα συστήματά τους στις καινούργιες πλατφόρμες της εποχής τους. Αν πούμε πως μια κονσόλα παιχνιδιών είναι μια υπολογιστική πλατφόρμα και αποτελείται από μια κεντρική μονάδα επεξεργασίας και μονάδες εισόδου/εξόδου τι πιο ωραίο να μπορούσε να έρθει αυτή η πλατφόρμα σε μια άλλη υπολογιστική πλατφόρμα όπως οι προσωπικοί υπολογιστές ή κινητά τηλέφωνα.

Τι είναι ένας εξομοιωτής;

Είναι η εφαρμογή που θα αναλάβει να απεικονίσει και να μεταφέρει την εμπειρία της προγενέστερης υπολογιστικής πλατφόρμας στην μεταγενέστερη. Ένας εξομοιωτής μπορεί και να εμπλουτήσει την εμπειρία του προγενέστερου συστήματος που εξομοιώνει προσθέτοντας κάποιες παραπάνω λειτουργίες. Ας πάρουμε για παράδειγμα μια αγαπημένη κονσόλα όπως είναι αυτή του Game Boy.

Ποιά είναι τα θετικά ενός εξομοιωτή;

Στο παιχνίδι Double Dragon όταν κουραζόσουν και έλεγες “έφτασα μέχρι εδώ ας το κλείσω” έχανες και την προοδό σου. Όπως επίσης και στο Castlevania Adventure αν έχανες σε κάποιο σημείο ξεκινούσες πάλι από την αρχή. Με έναν εξομοιωτή δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα γιατί μπορείς να σώσεις την πρόοδό σου άνα πάσα στιγμή. Ίσως είσαι σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού και θες να δοκιμάσεις κάτι διαφορετικό απλά σώζεις στο σημείο που θες και κάνεις τις δοκιμές σου.

Στα θετικά των εξομοιωτών πέρα από την αποθήκευση κατά βούληση μπορείς και να έχεις το δικό σου διαφορετικό χειριστήριο και να επαναθέσεις τα κουμπιά που ίσως κάποτε σου κάνανε την ζωή δύσκολη. Λειτουργίες όπως Turbo είναι στους περισσότερους εξομοιωτές. Με αυτή θέτουμε κάποιο κουμπί να “πατιέται” μόνιμα ώστε να μπορούμε να βγάλουμε λίγο πιο εύκολα τις πίστες στα shoot em up. Ακόμα μπορείς να τρέξεις ένα παιχνίδι που έχει πολλούς διαλόγους σε μεγαλύτερη ταχύτητα ώστε να προσπεράσεις μπακάλικα τα σημεία που δεν θες.

Φυσικά αυτό είναι ένα είδος “κλεψίματος” αλλά και για αυτό υπάρχει λειτουργία στους εξομοιωτές. Για ένα πιο ξεκούραστο παιχνίδι μπορείς να βάλεις κωδικούς που δεν δεχότανε αλλιώς το παιχνίδι και να προσθέσεις ίσως λίγες ζωές παραπάνω, ή να έχεις πρόωρα ένα όπλο που θα σε βοηθήσει για την πορεία του παιχνιδιού.

Για το τέλος κράτησα το καλύτερο που είναι οι λειτουργίες της απεικόνισης και απόδοσης ήχου στους εξομοιωτές. Εκτός του ότι μπορείς να δεις τα παιχνίδια σε μεγαλύτερες οθόνες μπορείς και να βελτιώσεις τα παιχνίδια με διάφορα φίλτρα που παρέχουν οι εξομοιωτές. Κάποιοι δεν μπορούν τα πολλά pixel και με φίλτρα πετυχαίνετε η εξομάλυνση των γωνιών τους. Κάποιοι θέλουν τα scanlines για να θυμίζουν τις παλιές τηλεοράσεις. Άλλοι θέλουν καλύτερο ήχο και απλά αλλάζουν το sample rate.

Τι είναι ένα ROM;

Κάπως όμως πρέπει να βάλεις παιχνίδια στον εξομοιωτή. Τα παιχνίδια αυτά είναι κι αυτά αρχεία όπως του κειμένου, των εικόνων και του ήχου. Το αρχείο του παιχνιδιού ήταν αποθηκευμένο σε ένα τσιπάκι που η λειτουργία του ήταν μόνο για ανάγνωση αυτού του αρχείου. Έτσι λοιπόν τα παιχνίδια των κονσολών τα λέμε και roms. Φυσικά μπορούμε να πάρουμε ένα rom και να παίξουμε ένα εντελώς άλλο παιχνίδι αλλά αυτό θα το δούμε πως γίνεται σε νεότερο άρθρο.

Ποιός είναι ο συντάκτης;

Το όνομά μου είναι Μάριος με το ψευδώνυμο Doneus και έχω αναλάβει την στήλη του emulation αφού από μικρός κατάφερα να καταλάβω και να βρω εξομοιωτές για το δικό μου αγαπημένο σύστημα το SNES. Θα ακολουθήσουν για τα περισσότερα συστήματα τόσο για μεμονωμένους εξομοιωτές όσο και για πολυ-εξομοιωτές. Θα δούμε παρέα πως λειτουργούν και πως ρυθμίζονται. Μείνετε συντονισμένοι…!

15 thoughts on “Εισαγωγή στο κόσμο της εξομοίωσης

  • 11/03/2019 at 10:54 pm
    Permalink

    Καλή αρχή Μάριε!

    Reply
  • 12/03/2019 at 3:42 am
    Permalink

    Υπέροχο άρθρο. Υπάρχουν αρκετοί που δε γνωρίζουν την ευκολία του emulator. Για τους retro gamer είναι ότι καλύτερο . Συνεχίστε την πολύ καλή δουλειά

    Reply
  • 12/03/2019 at 7:50 pm
    Permalink

    Μετά από πολύ σπατάλη χρόνου, χρήματος και χώρου τελικά η εξομοίωση είναι η καλύτερη λύση για retrogaming. Επιβεβαιωμένα, όμορφα και τακτοποιημένα.

    Reply
    • 13/03/2019 at 4:41 pm
      Permalink

      Είπες όλη την αλήθεια. Η καλύτερη λύση η εξομοίωση. Αν και θα γούσταρα να έχω κάτι που να θυμίζει πιο πολύ το Retro…. Το απόλυτο είναι η εξομοίωση των παιχνιδιών σε μία Arcade Καμπίνα!

      Reply
  • 13/03/2019 at 9:56 pm
    Permalink

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Να ‘στε καλά για τα καλά λόγια!

    Reply
  • 15/03/2019 at 11:48 am
    Permalink

    Καλα ενας χριστιανος να παρει τηλ. την Nintendo δεν υπαρχει εδω μεσα??
    Τοσες μαφιοζικες ορολογιες “emulators” “Roms”…!! Kανενας δεν συγκινηθηκε??
    Εφυγε ο Reggie, χορευουν τα ποντικια……

    Καλη αρχη!! (που στο καλο εχω γραψει αυτο το τηλ. της NIntendo….) 😉 😛

    Reply
  • 15/03/2019 at 4:01 pm
    Permalink

    Αν μπορεσεις καποια στιγμη βαλε οδηγιες για το πως να βαλεις ενα emulator στο pc να παιξει και πως θα βρεις συγκεκριμενα roms. Καλη αρχη ευχομαι στο site!

    Reply
  • 15/03/2019 at 6:12 pm
    Permalink

    Μπραβο ρε Μαριε, καλη αρχη! εμιουλεσιο 4 the win!

    Reply
  • 16/03/2019 at 12:15 am
    Permalink

    Καλησπέρα Μάριε. Έχω ένα αρκετά τίμιο πσ παίζω τα πάντα άνετα high/60fps με ρυζεν 5 και μια ρχ 580. Θέλω να τρεξω τον emulator του 3ds. Από όσο έψαξα στο νετ ο καλύτερος θεωρείτε ο Citra. Κατέβασα λοιπόν αρκετές εκδόσεις αλλά δεν κατάφερα σε καμία να τρεξω άριστα τα 3-4 ρομ που ήθελα. Πάντα βγαίνει καποιο σφάλμα είτε στον ήχο είτε τα γραφικά παραμορφώνονται είτε το πιο σύνηθες Λαγκαρει και αργεί η κίνηση.
    Επίσης να αναφέρω ότι κατέβασα παιχνίδια-ρομ που στη λίστα των ρομ αναφέρουν ότι τρέχουν τέλεια (τα fire emblem ta zelda και κάποια άλλα). Με προβληματίζει που βλέπω αναφορές σε φόρουμ από ατομα ότι τρέχουν ακόμα και με κατώτερα συστήματα. Θέλω να σε ρωτήσω

    1)μήπως υπάρχει συγκεκριμένη έκδοση Citra που είναι πιο συμβατή στο σύστημα μου ??
    2)αν πειράξω τις ρυθμίσεις?? Τα έψαξα λίγο κι δεν είδα βελτίωση είμαι και λίγο αμπαλος δεν ξέρω τι σημαίνουν όλες αυτές οι αγγλικές ορολογίες
    3)μήπως όλο το τρυπακι του 3ds emulation και τα άτομα που λένε τα τρέχουν απλά τα δοκίμασαν για λίγο και όχι πχ ένα ολόκληρο παιχνίδι από την αρχή ως το τέλος.
    4)ίσως είναι θέμα ριζεν αρχιτεκτονική και απλά κάθονται καλύτερα οι εμουλατορ σε Ιντελ?
    5)και τέλος γνωρίζεις αν έτρεξε ένα μεγάλο παιχνίδι από την αρχή ως τον τερματισμό απροβληματιστα. Το έχεις κάνει εννοώ (αυτό αν γίνεται ας το επιβεβαιώσει και κάποιο άλλο παιδί)

    Reply
    • 16/03/2019 at 8:25 am
      Permalink

      Καλημέρα φίλε Γιάννη! Για αρχή το pc σου είναι μια χαρά. Απλά σιγουρέψου ότι διαθέτεις τους τελευταίους οδηγούς (drivers) για την κάρτα γραφικών σου. O Citra είναι όντως ο καλύτερος εξομοιωτής γιατί είναι παραλλήλως και ο μοναδικός για το 3ds! Ακόμα πρέπει να έχουμε στον νου μας ότι είναι μια μορφή λογισμικού που μονίμως αναπτύσσετε αλλά και ότι το αποτέλεσμα που μας βλέπουμε είναι υψηλού επιπέδου εξομοίωση και όχι χαμηλού επιπέδου. Γι’ αυτό το λόγο το μόνο που θα μπορούσες να δοκιμάσεις είναι να μπεις σε στη σελίδα https://citra-emu.org/download/ και να επιλέξεις “Manual Download”. Η σελίδα θα σου εμφανίσει 2 εκδόσεις την Nightly και την Canary. Δοκίμασε την πιο τελευταία και από τις 2 και ενημέρωσε μας μήπως είδες βελτίωση.

      Reply
  • 18/04/2020 at 8:38 pm
    Permalink

    Μάριε καλησπέρα. Δεύτερη ερώτηση. Είδα τις προάλλες ένα αφιέρωμά για ps2 jrpg και ξεχώρισα το suikoden v. Εψαξα και αξιολογησεις σε ξένα σαιτ και θεωρείται ένα από τα καλύτερα στο είδος του. Έχω κάνει άψογο emulation σε ps1 αλλά δεν έχω ιδέα τι παίζει σε ps2. Υπάρχει σταθερός emulator?? Ποιος?.?Ρομ λογικά θα βρω στα γνωστά σαιτ. Έχεις εμπειρία με ps2 emulation? Γιατί ξέρω σε κάποιες κονσόλες (πχ ps1 /n64) είναι άριστο ενώ δε άλλες (πχ saturn) είναι πολύ ασταθή. Έχω δυνατό πσ δεν νομίζω να υπάρξει θέμα ιπποδύναμης. Απλά να παίξω το παιχνίδι σωστά και μην φάω καμία φρίκη στη πορεία γιατί πρόκειται και για μεγάλης διάρκειας.

    Reply
    • 20/04/2020 at 8:05 pm
      Permalink

      Γειά σου Γιάννη ο καλύτερος για ps2 αυτή τη στιγμή είναι ο Pcsx2 αλλά θα πάρεις αυτή την έκδοση από εδώ: https://buildbot.orphis.net/pcsx2/index.php?m=fulllist και θα επιλέξεις το πιο καινούργιο build που είναι το πρώτο! Είναι σταθερός αλλά δεν υπάρχει απ΄ότι βλέπω γενικό ενδιαφέρον για το ps2 στους προγραμματιστές, οπότε πάμε με ότι έχουμε. Και καλό λιώσιμο!

      Reply
  • 22/04/2020 at 9:51 pm
    Permalink

    μαριε ευχαριστω,το κατεβασα και λειτουργει αψογα,ηθελε βεβαια να βρω και τα pluggin(TA βρηκα ευκολα απο μια ραντομ αναζητηση στο γκουγκλ),επιπλεον εχει και επιλογες για αναβαθμισμενα γραφικα,το δοκιμασα και ολα οκ,τωρα κατι αλλο μια που σε βρηκα,σε switch Yπαρχει τπτ δοκιμασμενο?αυτο το yuzu δουλευει?θελει κτηνος πσ?αν εχεις καμια πληροφορια για emulation σε switch ευπροσδεκτη

    Reply