Wednesday, May 22, 2024
News

Οι υποψηφιότητες στα φετινά Game awards 2023

Ανακοινώθηκαν οι υποψηφιότητες για τα φετινά Game awards που θα πραγματοποιηθούν στις 8 Δεκεμβρίου 2023.

Δείτε τις παρακάτω:

Game of the Year
Alan Wake 2 (Remedy Entertainment/Epic Games Publishing)
Baldur’s Gate 3 (Larian Studios)
Marvel’s Spider-Man 2 (Insomniac Games/SIE)
Resident Evil 4 (Capcom)
Super Mario Bros. Wonder (Nintendo EPD/Nintendo)
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (Nintendo EPD/Nintendo)

Best Game Direction
Alan Wake 2 (Remedy Entertainment/Epic Games Publishing)
Baldur’s Gate 3 (Larian Studios)
Marvel’s Spider-Man 2(Insomniac Games/SIE)
Super Mario Bros. Wonder (Nintendo EPD/Nintendo)

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (Nintendo EPD/Nintendo)

Best Adaptation
Castlevania: Nocturne (Powerhouse Animation/Netflix)
Gran Turismo (PlayStation Productions/Sony Pictures)
The Last of Us (PlayStation Productions/HBO)
The Super Mario Bros. Movie (Illumination/Nintendo/Universal Pictures)
Twisted Metal (PlayStation Productions/Peacock)

Best Narrative
Alan Wake 2 (Remedy Entertainment/Epic Games Publishing)
Baldur’s Gate 3 (Larian Studios)
Cyberpunk 2077: Phantom Liberty (CD Projekt Red)
Final Fantasy XVI (Square Enix)
Marvel’s Spider-Man 2 (Insomniac Games/SIE)

Best Art Direction
Alan Wake 2 (Remedy Entertainment/Epic Games Publishing)
Hi-Fi Rush (Tango Gameworks/Bethesda Softworks)
Lies of P (Round8 Studio/Neowiz Games)
Super Mario Bros. Wonder (Nintendo EPD/Nintendo)
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (Nintendo EPD/Nintendo)

Best Sports/Racing
EA Sports FC 24 (EA Vancouver/EA Romania/EA Sports)
F1 23 (Codemasters/EA Sports)
Forza Motorsport (Turn 10 Studios/Xbox Game Studios)
Hot Wheels Unleashed 2: Turbocharged (Milestone)
The Crew Motorfest (Ubisoft Ivory Tower/Ubisoft)

Best Score and Music
Alan Wake 2, Composer Petri Alanko (Remedy Entertainment/Epic Games Publishing)
Baldur’s Gate 3, Composer Borislav Slavov (Larian Studios)
Final Fantasy XVI, Composer Masayoshi Soken (Square Enix)
Hi-Fi Rush, Audio Director Shuichi Kobori (Tango Gameworks/Bethesda Softworks)
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, Composed by Nintendo Sound Team (Nintendo EPD/Nintendo)

Best Audio Design
Alan Wake 2 (Remedy Entertainment/Epic Games Publishing)
Dead Space (Motive Studio/EA)
Hi-Fi Rush (Tango Gameworks/Bethesda Softworks)
Marvel’s Spider-Man 2 (Insomniac Games/SIE)
Resident Evil 4 (Capcom)

Best Performance
Ben Starr, Final Fantasy XVI
Cameron Monaghan, STAR WARS Jedi: Survivor
Idris Elba, Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
Melanie Liburd, Alan Wake 2
Neil Newbon, Baldur’s Gate 3
Yuri Lowenthal, Marvel’s Spider-Man 2

Best RPG
Baldur’s Gate 3 (Larian Studios)
Final Fantasy XVI (Square Enix)
Lies of P (Round8 Studio/Neowiz Games)
Sea of Stars (Sabotage Studio)
Starfield (Bethesda Game Studios/Bethesda Softworks)

Innovation in Accessibility
Diablo IV (Blizzard Entertainment)
Forza Motorsport (Turn 10 Studios/Xbox Game Studios)
Hi-Fi Rush (Tango Gameworks/Bethesda Softworks)
Marvel’s Spider-Man 2 (Insomniac Games/SIE)
Mortal Kombat 1 (NetherRealm Studios/WB Games)
Street Fighter 6 (Capcom)

Games for Impact
A Space for the Unbound (Mojiken Studio/Toge Productions/Chorus)
Chants of Sennaar (Rundisc/Focus Entertainment)
Goodbye Volcano High (KO_OP)
Tchia (Awaceb/Kepler Interactive)
Terra Nil (Free Lives/Devolver Digital/Netflix)
Venba (Visai Games)

Best Ongoing Game
Apex Legends (Respawn Entertainment/EA)
Cyberpunk 2077 (CD Projekt Red)
Final Fantasy XIV (Square Enix)
Fortnite (Epic Games)
Genshin Impact (HoYoverse)

Best Community Support
Baldur’s Gate 3 (Larian Studios)
Cyberpunk 2077 (CD Projekt Red)
Destiny 2 (Bungie)
Final Fantasy XIV (Square Enix)
No Man’s Sky (Hello Games)

Best Independent Game
Cocoon (Geometric Interactive/Annapurna Interactive)
Dave the Diver (MINTROCKET)
Dredge (Black Salt Games/Team 17)
Sea of Stars (Sabotage Studio)
Viewfinder (Sad Owl Studios/Thunderful Publishing)

Best Debut Indie Game
Cocoon (Geometric Interactive/Annapurna Interactive)
Dredge (Black Salt Games/Team 17)
Pizza Tower (Tour de Pizza)
Venba (Visai Games)
Viewfinder (Sad Owl Studios/Thunderful Publishing)

Best Mobile Game
Final Fantasy VII: Ever Crisis (Applibot/Square Enix)
Honkai: Star Rail (HoYoverse)
Hello Kitty Island Adventure (Sunblink Entertainment)
Monster Hunter Now (Niantic/Capcom)
Terra Nil (Free Lives/Devolver/Netflix)

Best VR/AR Game
Gran Turismo 7 (Polyphony Digital/SIE)
Humanity (tha LTD/Enhance Games)
Horizon Call of the Mountain (Guerrilla Games/Firesprite/SIE)
Resident Evil Village VR Mode (Capcom)
Synapse (nDreams)

Best Action Game
Armored Core VI: Fires of Rubicon (FromSoftware/Bandai Namco)
Dead Island 2 (Dambuster Studios/Deep Silver)
Ghostrunner 2 (One More Level/505 Games)
Hi-Fi Rush (Tango Gameworks/Bethesda Softworks)
Remnant 2 (Gunfire Games/Gearbox Publishing)

Best Action/Adventure Game
Alan Wake 2 (Remedy Entertainment/Epic Games Publishing)
Marvel’s Spider-Man 2 (Insomniac Games/SIE)
Resident Evil 4 (Capcom)
Star Wars Jedi: Survivor (Respawn Entertainment/EA)
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (Nintendo EPD/Nintendo)

Best Fighting Game
God of Rock (Modus Studios Brazil/Modus Games)
Mortal Kombat 1 (NetherRealm Studios/WB Games)
Nickelodeon All-Star Brawl 2 (Ludosity/Fair Play Labs/GameMill Entertainment)
Pocket Bravery (Statera Studio/PQube)
Street Fighter 6 (Capcom)

Best Family Game
Disney Illusion Island (Dlala Studios/Disney)
Party Animals (Recreate Games)
Pikmin 4 (Nintendo EPD/Nintendo)
Sonic Superstars (Arzest/Sonic Team/Sega)
Super Mario Bros. Wonder (Nintendo EPD/Nintendo)

Best Sim/Strategy Game
Advance Wars 1+2: Re-Boot Camp (WayForward/Nintendo)
Cities: Skylines II (Colossal Order/Paradox Interactive)
Company of Heroes 3 (Relic Entertainment/Sega)
Fire Emblem Engage (Intelligent Systems/Nintendo)
Pikmin 4 (Nintendo EPD/Nintendo)

Best Multiplayer Presented by Discord
Baldur’s Gate 3 (Larian Studios)
Diablo IV (Blizzard Entertainment)
Party Animals (Recreate Games)
Street Fighter 6 (Capcom)
Super Mario Bros. Wonder (Nintendo EPD/Nintendo)

Most Anticipated Game
Final Fantasy VII Rebirth (Square Enix)
Hades II (Supergiant Games)
Like A Dragon: Infinite Wealth (Ryu Ga Gotoku Studio/Sega)
Star Wars Outlaws (Massive Entertainment/Ubisoft)
Tekken 8 (Bandai Namco/Arika)

Content Creator of the Year
IronMouse
PeopleMakeGames
Quackity
Spreen
SypherPK

Best Esports Game
Counter-Strike 2 (Valve)
Dota 2 (Valve)
League of Legends (Riot Games)
PUBG Mobile (LightSpeed Studios/Tencent Games)
Valorant (Riot Games)

Best Esports Athlete
Lee “Faker” Sang-hyeok (League of Legends)
Mathieu “ZywOo” Herbaut (CS:GO)
Max “Demon1” Mazanov (Valorant)
Paco “HyDra” Rusiewiez (Call of Duty)
Park “Ruler” Jae-hyuk (League of Legends)
Phillip ”ImperialHal” Dosen (Apex Legends)

Best Esports Team
Evil Geniuses (Valorant)
Fnatic (Valorant)
Gaimin Gladiators (Dota 2)
JD Gaming (League of Legends)
Team Vitality (Counter-Strike)

Best Esports Coach
Christine “potter” Chi (Evil Geniuses – Valorant)
Danny “zonic” Sorensen (Team Falcons – Counter-Strike)
Jordan “Gunba” Graham (Florida Mayhem – Overwatch)
Remy “XTQZZZ” Quoniam (Team Vitality – Counter-Strike)
Yoon “Homme” Sung-young (JD Gaming – League of Legends)

Best Esports Event
2023 League of Legends World Championship
Blast.tv Paris Major 2023
EVO 2023
The International Dota 2 Championships 2023
Valorant Champions 2023